Blog

vatanbilgisayar.com maalesef yenilendi!

Galiba şu günlerde oturup sadece yenilenen web sitelerini konuşsak oturup herkes ağlar. Daha iyisi istekleriyle kalkışılan işlere keşke dokunmasalardı diyoruz. Bu yazımda yenilenen bir web sitesini irdeleyerek “bir web sitesi niçin yenilenir” sorusunu tartışmaya çalışacağım.

Malumunuz, Vatan Bilgisayar, web site adresi www.vatanbilgisayar.com olan fakat firma ismi Vatan Computer diye yazılan (bkz: Google ), kampanyalarıyla mağazalarını tıklım tıklım doldurarak pazarda herkesi zor duruma düşüren büyük ve rekabetçi bir elektronik mağaza.

Kısa bir girişle tanımını yaptığımız bu elektronik hiperstoru maalesef web sitesini yenilemiş. Bu yeniliği 2009’un ilk saatlerinde farkederek twitter üzerinden duyurmuştum.

Herşey neden Flash?

Sitede heryerin neden flash yapıldığını merak ediyorum ve bunu merak edenler için Facebook’da açılacak bir grupta toplumsal patlama yaşanacağı kanaatindeyim. Bir alışveriş sitesi düşünün ki, beğendiğiniz ürünün resmini kaydedemiyorsunuz.

 • Tüm ürün resimleri ve menüler flash. Buna ne gerek var, iphone ile sitenizi dolaşmak mümkün değil.
 • Menü ve ana sayfa orta alanda kullanılan ürün resimleri, flash kullanılması ve boyutlandırma sorunları nedeniyle piksel piksel bir görünümdeler. Bu da kötü görünmelerine sebep oluyor.
 • Yine ana sayfadaki ürün karoseli ürün tanıtımı için iyi bir araç değil, kullanımı zor.
 • Ana sayfa (Quad Core Q6700 4 çekirdek işlemcili bir pc ile) minimum %15 işlemci ve 150.000K ram kullanıyor. Kullanıcılar ne derece performanslı bir bilgisayara sahip olmalılar ki sitede rahat rahat dolaşabilsinler? Herşeyin flash olduğu bir alışveriş sitesi dünyada yok, bunu nasıl başardınız? (Full flex uygulamalardan haberimiz elbette var ve performans sorunları yok. Bu sitelerden bahsetmiyoruz.)
 • Ürün detaylarında “stok bilgisi al” butonu var ve çalışmıyor. Ne işe yarıyor?
 • Sol menüdeki Kampanyalar tıklandığında ana sayfaya geliyoruz?!??!!
 • Kullanıcı adı ve şifreye rasgele birşeyler yazıp hata sayfasına düşüyorum ki ne gibi ilginçlikler olabilir görebileyim. Şifre hatırlatma alanındaki e-posta alanını tıkladığımda uyarı baloncuğu hemen açılıveriyor: “This control is invalid!”. Neticede “copy-paste master” kavramı günümüz webmasterları arasında çok yaygın.

den yazıyoruz, sabır çekiyoruz

Hangi zihniyet “ara” butonunu sol tarafa koyar? Arama kutusunu denemeye başlayalım:

 • de yazıp entera bastığımızda, arama kutusunda bir uyarı görünür gibi oluyor ve sayfa yenileniveriyor.
 • de yazıp soldaki harika mercek tıklandığında 3 karakterden az kelime giremezsiniz uyarısı çıkıyor (ki uyarıyı çok dikkatli bakarsanız yakalayabilirsiniz) ama sayfa tekrar yenileniyor.
 • den yazarak uyarıyı görmeden arama yapmak istiyoruz ve entera baıyoruz. Bu defa ne görelim? Arama kutusunun hemen üstündeki “kullanıcı adı” bölümü bize uyarı veriyor: Kullanıcı adı girmelisiniz !
 • den yazıyoruz, sabır çekiyoruz ve bu defa mercek ikonuna tıklıyoruz. Uyarı yok, hata yok. Ama sonuçta yok. Sayfa yenileniyor.
 • deneme yazıyoruz, süreci tekrar ediyoruz, sonuç sayfası yok.
 • toshiba, casper, güç kaynağı yazıyoruz, süreci tekrar ediyoruz ve sayfa yenileniyor.

Kısaca, arama çalışmıyor!

Bir ürünü satın almak için uygun olmanız gereken koşullar

Sitenin en altında sadece Türkiye’deki bir elektronik satış sitesinde görülebilir cinsten bir uyarı var: “Bu sayfa en iyi 1024 x 768 ekran çözünürlüğü ve internet explorer 7.0 ile görüntülenebilmektedir.”

Düşünsenize, İstinye Fark!? alışveriş merkezine girmek üzeresiniz, güvenlik sizi uyarıyor. Mağazalar en iyi gözlüksüz müşteriler içindir. Lens kullananlara da tavsiye etmiyoruz.

Milyon dolar yatırımlar, milyon dolarlık pazarlar, ticaret, para, ekonomi vs… Bu cümle sahibi olduğunuz milyon dolarlık firmanın web sitesinin altında yazıyor. Ne oldu? Küçülüyor musunuz? Aaa evet gözümün önünde birden ufacık kaldınız… Vee… Evet, zihniyetiniz de siz de yok oldunuz…

Server Error in ‘/’ Application

Server Error in Application denilince akla gelen ilk elektronik mağaza benim için Vatan Bilgisayar olmuştur.

Örnek hata görmek için: http://www.vatanbilgisayar.com/products.aspx?L1=PC_&L2=PC_POR&Br=Hepsi

<!-- Web.Config Configuration File -->

<configuration>
  <system.web>
    <customErrors mode="Off"/>
  </system.web>
</configuration>

Notes: The current error page you are seeing can be replaced by a custom error page by modifying the “defaultRedirect” attribute of the application’s <customErrors> configuration tag to point to a custom error page URL.

<!-- Web.Config Configuration File -->

<configuration>
  <system.web>
    <customErrors mode="RemoteOnly"
    defaultRedirect="mycustompage.htm"/>
  </system.web>
</configuration>

Sitede gezinirken olur olmadık yerlerde karşınıza çıkan bu sayfalar basit şekillerde engellenir ve site ziyaretçisine gösterilmezler. Kullanıcı yine bir hata sayfasına yönlendirilir ve “Üzgünüz, şu anda görüntülemek istediğiniz sayfada bir hata oluştu” mesajı ziyaretçiye verilir ve sistem programcılara hata loglarını mail atar. Ziyaretçiye bu uyarılar gösterilmez.

İkinci sırada ise hepsiburada.com geliyordu. Fakat son zamanlarda bu tür hata mesajlarıyla karşılaşmıyorum.

Rasgele birşeyleri alacakmış gibi sepetime ekliyorum. Sipariş sayfası açılıyor ve ödeme bölümünde tablo başlıklarında Açıklama kelimesi başında bir Q harfi unutulmuş. Neyse ufak tefek hatalar olabilir, bir de yazıcı sayfasını göreyim derseniz, çıkan kağıdın en üstündeki şu hata kodu sipariş formunuza ayrı bir güzellik katacaktır:

System.IndexOutOfRangeException: Cannot find table 0. at System.Data.DataTableCollection.get_Item(Int32 index) at shoppingCartSum.FillOzellik(Int32 IID, Repeater rptOzellik)System.IndexOutOfRangeException: Cannot find table 0. at System.Data.DataTableCollection.get_Item(Int32 index) at shoppingCartSum.FillOzellik(Int32 IID, Repeater rptOzellik)System.IndexOutOfRangeException: Cannot find table 0. at System.Data.DataTableCollection.get_Item(Int32 index) at shoppingCartSum.FillOzellik(Int32 IID, Repeater rptOzellik)

Yenilenen web sitelerinin amacı nedir?

Önceki yazımda İş Bankası’nın web sitesini yenilemesiyle karşılaştığımız şeyleri özetlemeye çalışmıştım. İşin temelinde ne var? Yani bir firma web sitesini neden yenilemek ister? Biraz bunu sorgulamak istiyorum.

Önce amaçlardan başlayalım ve ticari amaçları sıralamaya çalışalım. Kurumsal kimliğini güçlendirmek, imaj tazelemek, marka bilinirliğini arttırmak, firma içerisindeki gelişmeleri web sitesine de yansıtmak gibi “egoist” veya “kar güdümlü” olarak görebileceğimiz amaçlar olabilir ki geneli böyledir.

Şimdi de hayalini kurduğumuz ve rüyalarımızı süsleyecek amaçları sıralamayı deneyelim. Düşünün ki bir firma web sitesini yenileme çalışmalarına başlamadan önce bırakın çalışma başlatmayı, bunun kararını vermeden önce araştırmalara başlasın. Bu araştırmalarda varolan sitenin istatistikleri incelesin, kullanıcı profilleri oluştursun, ziyaret sıklıklarından tutun, kullanılan tarayıcı, işletim sistemi, ekran çözünürlüğü ve daha saymakla bitmez istatistik bilgilerini analiz etsin. Genel müşteri kitlesiyle bu analiz sonuçlarını değerlendirerek adım atmaya başlasın. Hedef kitle gözetilerek, kullanıcı deneyimleri sindirilmiş ve sonucunda kullanıcı dostu dediğimiz bir görünüme ve işlevselliğe kavuşmuş bir web sitesi üretmek acaba hangi firmanın amacı olacak? Havale yapmak için kırk takla attığımız, bir ürün fiyatındaki net indirimi anlayabilmek için bilgisayarımızda hesap makinesi açarak hesaplama yaptığımız, arama yaparak çabucak ulaşmak istediğimiz bilgi için neredeyse tüm site sayfalarını gezmek zorunda kaldığımız şu günlerde, kullanıcı deneyimleri bu gibi durumlardan oluşuyor.

Firmalar niçin web sitelerini yenilediklerini düşünmeli ve amaçları gerçekleştirecek ajanslara doğru aktarabilmeliler. Ajansın görevi daha kritik ve bu amaçları tüm teknik ve bilgi donanımıyla sentezleyerek doğru çalışmayı yapabilmelidir. Bir ajansın web sitesini yenilemek için neler yapması gerektiğini de ben burada saymayayım.

Siz milyar dolarları yöneten firmalar ve bu firmalara onbinlerce dolara iş yapan ajanslar, kullanıcı odaklı web siteleri istemekte biz minik kullanıcılar haksız mıyız?

8 Yorum

Yorum yazmak ister misiniz? Yorum Ekle

 1. MaFiAMaX diyor ki:

  Ellerine, klavyene sağlık. Arkadaşım iki gün önce bahsetmişti de şimdi görmek nasipmiş. Ülkemizde web sitelerinin önemi hala anlaşılmış değil. Bu işten anlayan bir tanıdığa yaptırılıyor genellikle, işi profesyonelce yapma anlayışı yok. Hele o yazının sonunda saydığın şeyleri yapmak mucize gibi :))

 2. Ozgur diyor ki:

  Evet korkunc olmus siteleri.

  zar zor (atmasyon bir kullanici adi ve sifre girdikten sonra toshiba diye arattim, bana sadece 2 GB hafiza kartini bulabildi. Boyle bir sacmalik olabilir mi ya?

 3. Ramazan Dönmez diyor ki:

  Selamlar,

  Ürün resimlerinin flash olma sebebi sanıyorum 3. şahısların yada kullanıcıların ürün resimlerini kopyalamısını istememeleri. Ama bu durum belki de günde binlerce sayfa istediğine cevap veren veya vericek olan vatanbilgisayar.com’un yavaşlatmaktan başka bir işe yaramayacak..Aslında bu bir yana gerçekten çok gereksiz ve iğrenç olmuş.

  Anlamsız Search yapıyor!
  Kullanılabilirlik yok!
  Ürüne odaklılık yok!

  Kısacası çok ama çok amator bir iş.

  Yazı için teşekkürler.

 4. Özgür IŞIK diyor ki:

  Selamlar, gerçekten üşenmeyip bunları yazmışsın eline sağlık,
  Müşterilerin ve bilinçsiz web geliştiriclerinin heryere flash sokmak gibi bir yaklaşımları var… Bir dönem bu kayan yazılar vardı, sitenin her yerinde birşeyler hareket ediyordu. Hatırlarsınız ne komik gunlerdi? Bu komedi bugunde heryere flash sokarak sürdürülüyor.

  Erişilebilir, Kullanıcı Dostu, Arama Motoru Dostu, sunum, içerik ve davranışın birbirinden ayrıldığı modern web uygulamaların çok uzağında bir çalışma olmuş. Boyut olarak 80 Kb civarı tablo ile site layout’u oluşturulmuş.

  DTD transitional olmasına rapmen bi ton hata var XHTML’de. Ek olarak site UTF-8 charset tanımlaması yapılmış ama windows-1254 de encoding görünüyor. ASP.NET’te encoding tanımlaması yapmamışlar sanırım.

  Eleştire eleştire yanlışı görmelerini sağlayacaz umarım birgün!

 5. Ömer ARI diyor ki:

  Yazdıklarım bazılarının dikkatini çekmiş galiba. Hata sayfaları düzenlenmiş.

  http://www.vatanbilgisayar.com/ErrorPage.aspx?aspxerrorpath=/products.aspx

 6. Alper Aydın diyor ki:

  inşallah tekrar yenilenir. bence de kötü.

 7. Savaş diyor ki:

  Arkadaşım eline sağlık vatan bilgisayar 2009 sitesiyle ilgili yazın çok güzel olmuş acaba vatan bilgisayarın 2010 sitesi ile ilgili bazı tespitler var mı ? örneğin vatan bilgisayar ürünler menüsü nü çok beğendim ne kullanılmış ajax ise nasıl bir yapıya sahip örneği vs. varmıdır bunu bulabilirmiyiz tespitin varmı

 8. Ebru Akburu diyor ki:

  eline sağlık

Yorum Ekle

Yorum yazarken nazik olacağınıza eminim...